Ďalší týźden prešiel a dnes je tu 4. časť našej série Tipy, triky a odporúčania, ktorá vychádza pravidelne v piatok poobede a dozviete sa v nej o zaujímavých miestach, o tom ako ušetriť, alebo kde sa dobre najesť, zabaviť. Dnes vám povieme o archeologickom múzeu, ktoré by ste mali navštíviť ak ste pri Liptovskej Mare alebo vás zaujímajú Kelti.
Ak by ste sa chceli poradiť ohľadne Vašich výletov, tak sa pridajte do našej Facebookovej skupiny alebo Google+ skupiny. Ak máte zaujímavý tip pošlite nám mail na lubo@360slovensko.sk.
Archeologické múzeum v prírode – Havránok
Ak budete tráviť dovolenku na Liptove a ocitnete sa pri známej veže kostola Panny Márie, tak sa vydajte priamo hore do kopca a prídete k archeoskanzenu Havránok.
Havránok je areál s náznakovými rekonštrukciami obytných, fortifikačných a kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej, jedna z najznámejších a najdôležitejších lokalít púchovskej kultúry na Slovensku. Na svahoch a terasách juhovýchodného výbežku Úložiska, rozsiahleho masívu dominujúceho centrálnej časti Liptovskej kotliny, sa pôvodne rozprestieralo niekoľko remeselnícko – roľníckych osád. Ich obyvateľstvo, ovplyvnené hmotnou i duchovnou kultúrou Keltov, udržiavalo čulé obchodné styky so severorímskymi provinciami, keltskými oppidami na západe i oblasťami na severe, vrátane pobrežia Baltského mora. Unikátna opevnená svätyňa so stopami keltských náboženských rituálov zohrávala v dobe svojej existencie úlohu duchovného centra, presahujúceho hranice regiónu. Súčasťou archeologického múzea je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorého história siaha až do 12. storočia, a základy a opevnenie stredovekého hrádku na vrchole Havránku.
Vstupné je naozaj symbolické, 2€ dospelý a 1€ zľavnené vstupné. Archeoskanzen je otvorený každý deň od pondelka do piatka, od 1.5. do 27.10.
1. 5. – 31. 5. 9.00 – 17.00
1. 6. – 17. 9. 8.30 – 18.30
18. 9. – 29. 9. 9.00 – 17.00
30. 9. – 27. 10. 9.00 – 16.00
Informácie o zaujímavých akciách na Harvránku nájdete na stránke Liptovského múzea.
Pridaj komentár