Ďalší týždeň priniesol 5. časť našej série Tipy, triky a odporúčania, ktorá vychádza pravidelne v piatok poobede a dozviete sa v nej o zaujímavých miestach, o tom ako ušetriť, alebo kde sa dobre najesť, zabaviť. Dnes predstavíme aktuálne výstavy v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Vstup do SNG je zadarmo, takže umenie si môže vychutnať ktokoľvek bez výhovoriek.
Ak by ste sa chceli poradiť ohľadne Vašich výletov, tak sa pridajte do našej Facebookovej skupiny alebo Google+ skupiny. Ak máte zaujímavý tip pošlite nám mail na lubo@360slovensko.sk.
V polovici januára 2016 začala rekonštrukcia, modernizácia a dostavba budovy SNG a ukončena by mala byť v roku 2018. Podľa TASR má byť „opravené premostenie SNG, knižnica, amfiteáter, administratívna budova, historická budova Vodných kasární, ktorá má štatút národnej kultúrnej pamiatky. Pribudne novostavba depozitárneho domu, obnoví sa nádvorie, hospodársky dvor, spojovacia ulička aj chodníky.“
V SNG prebiehajú aj počas rekonštrukcie pravidelne rôzne výstavy, ktoré predstavujú umelecké diela určitej doby, alebo tvorbu rozličných autoro. Aktuálne prebiehajú dve výstavy: Fotograf Bazovský a Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta.
Fotograf Bazovský
Výtvarné dielo Miloša Alexandra Bazovského ako jedného zo zakladateľov modernej slovenskej maľby bolo už mnohokrát predstavené na výstavách a v publikáciách. Ale Bazovský ako fotograf bude mať na pôde SNG prvú samostatnú výstavu. Fotografický aparát používal (najviac v 30. – 40. rokoch 20. storočia) namiesto skicára, jeho pomocou budoval akúsi vizuálnu databázu motívov, ktoré sa súbežne alebo neskôr objavili v jeho výtvarných dielach.
Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta
Výstava pripomenie dielo Friedricha Weinwurma (1885 – 1942), najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na Slovensku. Prostredníctvom dokumentácie realizovaných architektonických diel približuje tematicky architektovu predstavu o architektúre novej vecnosti ako „dobe primeranom staviteľskom umení“. Ukazuje prácu architektonického ateliéru prvej polovice 20. storočia, postupy navrhovania a zobrazovacie zvyklosti.
Pridaj komentár