Kto už bol na zámku Červený Kameň, isto už vie, prečo má taký názov. Tiež sme navštívili tento zámok, aby sme sa to dozvedeli. Niektorí typujú podľa vrchu, iní zase podľa červeného vína. Pravdou je, že je to odvodené od farby kameňa, ktorý sa nachádza na hradnom vrchu. Tieto kamene sú červenkastej farby zafarbené, môžete sa na ne pri návšteve aj pozrieť.
Hovorí sa, že hrad vyzeral inak ako v dnešnej podobe. Bohužiaľ, nie sú zachované žiadne jeho podoby. Iba vieme, že sa delil na horný a dolný hrad.
O tomto hrade, tiež koluje povesť. Vraj mal byť postavený na vrchu Kukla, ktorý je oproti. Diali sa tam tajomné veci. Keď začali stavať, večer im nejaké víly prenášali veci na vrch, kde teraz stojí hrad. Tak potom stavebníci pokračovali v stavbe tam.
Hrad Červený Kameň založila Konštancia, bola to vdova po Přemyslovi Otakarovi I. Po jej smrti mal v rukách hrad Belo IV. Mali ho v rukách aj gróf Martin, Matúš Čák Trenčiansky, Ulrik Wolfurt. O hrad malo záujem veľmi veľa rodín. Aj sa ich tu veľa vystriedalo.
Anton Fugger kúpil hrad Červený Kameň od rodiny Turzovcov s ktorými aj založili mediarsky podnikv Banskej Bystrici.
V roku 1580 hrad kupuje Mikuláš II. Pálfi. O ich erbe sa koluje povesť vraj im jeleň vybehol do cesty a vrazil svoje parohy do kolesa, ktoré sa zlomilo, takže koč musel zastať. Bolo to práve včas, pretože pred nimi ležala priepasť. Preto si dali do erbu jeleňa, ktorý je aj na dverách zobrazený.
V múzeu hradu Červený Kameň sa pre návštevníkov ponúka Veľký a Malý okruh, Okruh Renesančná pevnosť a okruh Ako sa žilo na hrade, ktorý je hlavne pre detského návštevníka.
Na hrad sa dostanete:
– autom/autobusom – kde vedie asfaltová cesta až k hradu, pri hrade sa dá bezplatne parkovať
– autobusom SAD – pri hrade sa nachádza zastávka
– bicyklom
– peši
Určite sa po ceste zastavte aj v peknom opravenom kaštieli v Budmericiach.
Informácie o výške vstupného a otváracích hodinách nájdete na stránke múzea.
Pridaj komentár